Analýza krajských voleb v Karlovarském kraji

 20. říjen 2008  Mgr. Michal Klusák   komentáře

Stručně řečeno, vítězství sociální demokracie v Karlovarském kraji nepřekvapilo. Pozitivem je široké spektrum neparlamentních stran, jejíž poslanci v zastupitelstvu kraje usednou. Pojďme se ve stručnosti podívat na příčiny výsledků jednotlivých stran podrobněji.

Analýza krajských voleb v Karlovarském krajiAnalýza krajských voleb v Karlovarském kraji

Stručně řečeno, vítězství sociální demokracie v Karlovarském kraji nepřekvapilo. Pozitivem je široké spektrum neparlamentních stran, jejíž poslanci v zastupitelstvu kraje usednou. Pojďme se ve stručnosti podívat na příčiny výsledků jednotlivých stran podrobněji.

Výsledky voleb v kraji (45 mandátů):

ČSSD – 31, 4 % (16 mandátů)

ODS – 18,1% (9)

KSČM – 17, 5% (8 křesel)

Alternativa pro kraj – 9,9% (5)

Doktoři za uzdravení společnosti – 9,6% (4)

Koalice pro Karlovarský kraj –6,4% (3)

ČSSD vsadila na Novotného

Vítězná ČSSD uspěla spíše díky masivní celorepublikové kampani, postavené na nepopulárních reformách vlády, než na výrazné krajské politice. Kdyby totiž voliči hodnotili ČSSD za práci v krajském zastupitelstvu, tak by museli v Karlovarském kraji hodnotit její dosavadní vládnutí s ODS, jež se netěšilo přílišné popularitě. Jednoznačným úspěchem se však ukázalo postavení Josefa Novotného (na fotce), ředitele největší střední školy v Sokolově, do čela krajské kandidátky. Ten se tak již pomalu může loučit se studenty a kolegy na Integrované škole – tři tisíce preferenčních hlasů ho totiž označilo jako jednoznačně nejlepšího kandidáta v kraji a s největší pravděpodobností budoucího hejtmana. Přitom dopředu neměla sociální demokracie příliš jasno, zda-li místo Novotného nenasadit mladou tvář – náměstka primátorky Karlových Varů – Tomáše Hybnera. Po sečtení plusů a mínusů však vyhrál Novotný, jenž před dvěma lety velmi těsně prohrál boj o senát. Jinak se však jedná o nevýrazného politika. V krajském zastupitelstvu bude úplným nováčkem.

Pavel nepropadl

Jak již bylo naznačeno, prohra ODS se dala čekat. Nepopulární slučování škol a zejména sloučení tří okresních nemocnic do nemocnice krajské, byly hlavními důvody, proč se očekávala prohra ODS v kraji. Proti hejtmanovi na přelomu roku vyšly do ulic tisíce lidí. A porážka je to drtivá – doslova ústup z pozic. Z původních 21 mandátů zbylo ODS celých 9. Co se však ukázalo jako naprosto mylné bylo dopředu odsuzovat pozici lídra kandidátky Josefa Pavla, i když proti němu hovořili průzkumy (Josef Pavel skončil mezi 13 hejtmany až na posledním místě, co se týče obliby u občanů), sám Pavel si byl svou pozicí poměrně jist. A měl pravdu – něco přes 1900 přednostních hlasů ho spolehlivě ponechalo včele kandidátky. Druhý nejúspěšnější muž ODS starosta Sokolova Karel Jakobec měl necelých 900 preferenčních hlasů. Nejvýraznější postavou, jež se za ODS do zastupitelstva nedostala je tak současný první náměstek hejtmana Jan Zborník (61), jenž má punc pracovitého politika. Ten však již před volbami naznačil ústup z pozic a přenechání místa v případné radě mladším spolustraníkům.

Komunistická bolest hlavy

Komunisté v čele s osvědčeným lídrem Jaroslavem Borkou, zaměstnancem stranické struktury, neudělali v kampani evidentně žádnou chybu. Chtěli si udržet pozici druhé nejsilnější strany v kraji – ale nepodařilo se. Nyní je musí z volebních výsledků bolet hlava, protože doplatili na vysokou volební účast. Paradoxně totiž dostali o tisíc hlasů více, než v posledních volbách, ale budou muset vyklidit čtyři křesla v zastupitelstvu. Percentuelně totiž oproti minulým volbám ztratili. Mohou tak pevně doufat, že je osloví ČSSD k nějaké formě spolupráce.

Vůdci revoluce opět spolu

Duo Horník a Kotek, aneb Alternativa pro kraj, rovná se úspěch. Oba dva patří mezi stálice regionální politiky, v roce 1989 vedli v Karlových Varech tzv. Sametovou revoluci. Horník již 18 let dělá starostu na Božím Daru, osm let je nejvýraznějším krajským opozičním politikem a čtyři roky sedí za Karlovarsko v Senátu. Kotek se s různými pauzami do politiky vrací a nejvýrazněji v posledních komunálních volbách, kdy se stal nekorunovaným lídrem opozice v Karlových Varech. Veřejně, někdy ne zrovna v intencích, kritizuje městskou koalici. Podařilo se mu zapálit v Karlovarácích plamen nespokojenosti a několik týdnů po sobě chodili stovky občanů týden co týden demonstrovat před magistrát. Před těmito krajskými volbami stvořil projekt s názvem Alternativa pro kraj a do jeho čela postavil Jana Horníka.

Pět mandátů pro Alternativu, je nejnečekanější výsledek těchto voleb v kraji. Zisk bezmála deseti procent je pro Alternativu famózní úspěch, pokud ji totiž budeme brát, jako defacto, pokračování Evropských demokratů (jež kandidovali před 4 roky v čele s Horníkem), posílila o 2 mandáty. Horník sám doufal v zisk okolo 6 procent. Pro Horníka volební výsledek přináší ještě jednu dobrou zprávu – je druhým nejžádanějším zastupitelem (přes 2000 preferenčních hlasů) a může se usmívat. Za dva roky bude zřejmě chtít obhájit své senátní křeslo - generálka mu vyšla.

Doktoři nepokoje nepřetavili v mandáty

Doktoři za uzdravení spolčenosti je formace, jež je složena zejména z lékařů Karlovarské krajské nemocnice. Ti otevřeně kritizovali hospodaření a řízení krajské nemocnice a vedli proti hejtmanovi demonstrace. V těch je podpořily tisíce lidí, proto oznámili, že se budou ucházet o mandáty v zastupitelstvu, aby mohli nastolit změnu. I přes kampaň, kterou vedli již od září, kdy objížděli města a vesnice kraje a lidem měřili tlak, zůstali za mými i svými očekáváními. Ukázalo se, že kandidátka skoro samých lékařů působí dobře, stačí ovšem pouze na to, aby do zastupitelstva nakoukli a nikoliv, aby byli silnými hráči. Za jistých okolností se však se svými čtyřmi zastupiteli mohou se stát cenným zbožím pro sociální demokraty.

Koalice lehce posílila

Josef Malý a „jeho“ KDU-ČSL to každé volby zkouší v koalicích s jinými stranami. A nejúspěšnější bylo účinkování KDU-ČSL ve Čtyřkoalici v krajských volbách volbách 2000, kdy se do zastupitelstva dostali tři její kandidáti. Minule lidovečtí voliči odmítli vpustit do zastupitelstva Zelené, se kterými utvořili lidovci Koalici pro Karlovarský kraj a tak byli v zastupitelstvu dva lidovci. Tentokráte si zvolili křesťanští demokraté za partnera Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst. A na popularitu starosty Chodova Josefa Hory, jež je nejvýznamnější postavou HNHRM v kraji, ani pověstní poslušní lidovečtí voliči, nestačili. Pro KDU-ČSL se nic nemění, má dva mandáty a nezávislí starostové slaví, mají svého zástupce v zastupitelstvu.

Jaké se rýsují koalice?

ČSSD bude určitě toužit po středové koalici, jež musí ustavit minimálně se dvěma subjekty z nabídky – Alternativa, Doktoři a Koalice pro kraj. S Alternativou, či Doktory by neměla mít problém prosadit své sliby ve zdravotnictví, zřejmě by se bez problémů přidala i Koalice. Na druhou stranu si dost dobře nedovedu přestavit spolupráci Jiřího Kotka (ALT.) a Tomáše Hybnera (ČSSD) (a dalších karlovarských sociálních demokratů v krajském zastupitelstvu – Larvy, Havla, či Nováka), proti kterému Kotek ostře bojuje v zastupitelstvu města a najednou by se měli stát „kamarády“ v jiném zastupitelstvu. A Doktoři dosud viděli v sociálních demokratech nepřítele, protože ČSSD vládla v kraji spolu s ODS. Lídři ovšem těsně po volbách mluví daleko opatrněji – pokud se ovšem podíváme na předvolební prohlášení těchto dvou stran, jejich spojení se sociální demokracií by pak mohlo působit jako honba za křesly, což sami kritizují. Samotná Koalice pro kraj toho nemůže moc socialistům nabídnout a tak se určitě bude snažit přemluvit minimálně jednoho menšího partnera pro spolupráci.

Vše však může skončit spíše variantou koalice ČSSD a KSČM, či do třetice dobrého a zlého si dáme v kraji koalici ČSSD s ODS – i když vyjednávání by byla tvrdá, zejména v oblasti zdravotnictví, kde jsou nařízena direktiva z pražského Lidového domu. Lídr Alternativy Horník naznačuje ještě jednu možnost a to „handl“ ODS a ČSSD – ODS přenechá místo primátora v Karlových Varech Tomáši Hybnerovi a za to dostane v kraji hejtmanský post. Tato varianta se však zdá jako nereálná a neprůchodná na pražské centrále sociálních demokratů. Lídr ČSSD Novotný také již deklaroval zájem stát se hejtmanem.

Jak citovat tento text?

Klusák, Michal. Analýza krajských voleb v Karlovarském kraji [online]. E-polis.cz, 20. říjen 2008. [cit. 2023-12-10]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/analyza-krajskych-voleb-v-karlovarskem-kraji.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Přidat komentář

Vložit komentář

Pavel N.

úterý, 21. říjen 2008
09:35

Hybner, jak už ostatně jeho příjmení naznačuje, je oním hybatelem celé soc. dem. kandidátky. A právě ve varském kraji bych si troufl říci, že to onen ředitel školy ještě nemusí mít jisté, že se stane hejtmanem.


Napsal: Pavel N. [Odpovědět]