Adieu, Monsieur Sarkozy

 31. květen 2012  Eva Pelikánová   komentáře

Je rozhodnuto. Druhé kolo francouzských prezidentských voleb, které se konalo 6. května 2012, vyzvedlo do čela Francouzské republiky tolik proklamovaného favorita Socialistické strany Françoise Hollanda.

Adieu, Monsieur SarkozyAdieu, Monsieur Sarkozy

Je rozhodnuto. Druhé kolo francouzských prezidentských voleb, které se konalo 6. května 2012, vyzvedlo do čela Francouzské republiky tolik proklamovaného favorita Socialistické strany Françoise Hollanda. Grafické znázornění výsledků volby na stránkách deníku Le Monde ukazuje, že jeho vítězství nebylo natolik silné, jak se zprvu očekávalo. Nicolas Sarkozy obdržel zhruba jen o dva miliony voličských hlasů méně než François Hollande. V procentuálních hodnotách vítězný kandidát získal 51,63 % hlasů oproti 48,37 % poraženého. Deník na svých internetových stránkách navíc nabízí náhled voličské podpory region po regionu. Z dvaceti dvou regionů na území Francie měl François Hollande podporu od čtrnácti z nich, přičemž největší podporu nad 63 % hlasů mu přinesl region Limousin. Nicolas Sarkozy tedy tak silnou podporu neměl, i když 63 % též dosáhl, a to v regionu Alsace. Oproti domovině, Francouzi žijící v zahraničí vyjádřili Sarkozymu většinovou podporu s 53,03 % hlasů.[1]

Poslední meeting z prezidentské kampaně Nicolase Sarkozyho ve Vendée přináší Le Parisien v článku Nathalie Schuck a Frédérica Gerschela, kde píší o Sarkozym jako o „boxerovi“, který uzavřel své prezidentské klání slovy: „ To je poslední meeting z mé kampaně …a možná poslední z celé mé politické kariéry“. Sarkozyho projev byl spíše nostalgický. Uvádí, že se svou kampaní byl spokojen, protože byla taková, jakou ji chtěl mít.[2] Internetový server deníku Le Parisien se den po druhém kole prezidentských voleb zabývá otázkou v názvu článku uvedenou – Co nyní bude Nicolas Sarkozy dělat? I přestože Sarkozy viděl realisticky vývoj prezidentské volby, stále doufal, že se voličské nálady přece jen změní. Ale nestalo se. Sarkozy se nechal slyšet, že když se už jednou stal prezidentem republiky, nemá chuť začínat od nuly. Odchod z politiky je jeho osobní rozhodnutí. Někdo předpovídá jeho další kariéru na způsob Tonyho Blaira, jiní vidí jeho budoucnost v právnické profesi nebo je též reálná Sarkozyho angažovanost v otázkách sportu. Přes to všechno zde ještě existuje přesvědčení, že Sarkozy politiku, tak jak on tvrdí, neopustí, jelikož „veřejný život je celým jeho životem“.[3]

Publicista Rosecrans Baldwin z New York Times zveřejňuje v Courrier International, možná trochu provokativní, článek o tom, jací prezidenti jsou Francouzům vlastní. Autor uvádí, že jsou Francouzi navenek rádi, že se Sarkozyho zbavili, nicméně i když si to neuvědomují, odcházející prezident jim bude chybět. A nejen on, ale i jeho komentáře, politika, či to, jak změnil vnímání francouzského prezidentského postu. Všichni předešlí prezidenti se pozitivním způsobem zapsali do myslí Francouzů. Sarkozy nemohl být odlišnější, přesto byl výjimečný. Autor mimo jiné píše například o tom, že prezidentský post byl pro Sarkozyho jako trůn a občas se zdálo, že nehleděl na dopady svého jednání. Dokázal se ukázat v mnoha odlišných, třebaže směšných momentech. Stal se velkou osobností, autoritou, disponující značnou povrchností a náladovostí. Tím vším se Sarkozy ještě více vymykal stejnorodé politické elitě. François Hollande je označován za „Pana Normálního“, který ztělesňuje návrat k průměru. Baldwin argumentuje tím, že Hollande nevyhrál pro to, že by ho lidé chtěli, ale proto, že hlasovali proti Sarkozymu - najednou chtěli jinou politiku, než jim nabízel. V závěru autor velmi trefně poznamenává, že současná situace bude pro Francouze jen horší. Sice nyní nelitují odchodu Nicolase Sarkozyho a ani nedoufají, že se vrátí, ale jeho absence v čele země i v politice, bude zřejmá.[4]

Důvěru do nového prezidenta Françoise Hollanda vkládá až 58 % Francouzů, uvádí podle průzkumu CSA/Les Echos deník La Libération. Průzkum ukazuje, že Hollandově politice věří až 91 % socialistických sympatizantů, na rozdíl od UMP, kde působil Sarkozy, které důvěřuje jen 23 % Francouzů. Lze říci, že voličská důvěra v nově zvoleného kandidáta je relativně vysoká. Nicolas Sarkozy se po zvolení v roce 2007, dle deníku, těšil jen o procento vyšší důvěře než Hollande. [5]

Predikce o výsledcích druhého kola prezidentské volby se naplnily. Co ale zatím nikdo nedokáže určit je, jakým vlastně bude François Hollande prezidentem. Bude prosazovat své avizované politické cíle a nezůstane jen u rychlého snížení platů – jak svého tak členů vlády? Stane se Hollande silnou vůdčí personou evropského formátu nebo jen stínem svého předchůdce? Podpora a důvěra jemu věnovaná je zřejmá a zanedlouho bude jasné, zda ji umocní vítězství Socialistické strany v legislativních volbách plánované na první polovinu června 2012. Tím by se dokončila přeměna celé ideologické politické mapy Francouzské republiky.

Odpovědný redaktor: Adam Jelínek

Odpovědná korektorka: Jana Nováková


[1] Le Monde (2012). EN DIRECT: Résultats  de l´élection présidentielle. 6.5.2012,  dostupné na: http://www.lemonde.fr/resultats-election-presidentielle/, 26.5.2012.

[2] Schuck, Nathalie, Gerschel, Frédéric: 2012. Bouquet final pour Sarkozy. Le Parisien. 5.5.2012, dostupné na: http://www.leparisien.fr/election-presidentielle-2012/bouquet-final-pour-sarkozy-05-05-2012-1985724.php, 26.5. 2012.

[3] Le Parisien (2012). Et maintenant, que va faire Nicolas Sarkozy? 7.5.2012, dostupné na: http://www.leparisien.fr/election-presidentielle-2012/candidats/et-maintenant-que-va-faire-nicolas-sarkozy-07-05-2012-1988284.php, 27.5.2012.

[4] Baldwin, Rosecrans: 2012. Sarkozy, tu vas nous manque! Courrier International. 7.5.2012, dostupné na: http://www.courrierinternational.com/article/2012/05/07/sarkozy-tu-vas-nous-manquer, 27.5.2012.

[5] La Libération (2012). 58% des Français font confiance  à Hollande. 24.5.2012, dostupné na: http://www.liberation.fr/politiques/2012/05/24/58-des-francais-font-confiance-a-hollande_821188, 27.5.2012.

Jak citovat tento text?

Pelikánová, Eva. Adieu, Monsieur Sarkozy [online]. E-polis.cz, 31. květen 2012. [cit. 2023-11-28]. Dostupné z WWW: <http://www.e-polis.cz/clanek/adieu-monsieur-sarkozy.html>. ISSN 1801-1438.

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Přidat komentář

Vložit komentář

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!